A tudósok nagy lépést tettek a jövő repülőgépének létrehozása érdekében, amely ion meghajtással működik, nem pedig mozgó alkatrészek és üzemanyag használatával, mint a hagyományos légijárművek.
A Nature című folyóiratban ma közzétett tanulmányban Steven Barrett, a Massachusetts-i Technológiai Intézet (MIT) kutatója által vezetett csapat bemutatta, hogyan hoztak létre egy úgynevezett elektroaerodinamikus meghajtású repülőgépet, amely szilárd-állapotú meghajtást használ, azaz nem rendelkezik propellereket vagy sugárhajtású motorokkal, amelyek hagyományos üzemanyagot fogyasztanának. (1)
"A repülés jövője nem jelenthet propellereket és turbinákat," - mondja Barrett az alábbi videóban. "Sokkal inkább fog hasonlítani arra, amit a Star Trekben láthatunk, egyfajta kék fényt és valamit, ami csendesen átsuhan a levegőn."
Ez az áttörés korábban nem volt lehetséges, mert a technikánk egyszerűen nem volt eléggé előrehaladott. 1921-ben a tudósok sikertelenül próbáltak valami hasonló dolgot kialakítani, amit összetévesztettek az antigravitációs technológiával. De most a csapat azt állítja, hogy a technológiai fejlődés mindezt lehetővé tette.
A 2016 és 2018 között végzett tesztek során létrehoztak egy légi járművet, amelynek szárny fesztávolsága 5 méter és a tömege 2,45 kilogram. Számos vékony elektróda fut végig a szárnyain, ezek elején vékony vezetékek vannak, míg hátul egy szárnyprofil, egy hajlított felület található, amely a felhajtóerőt előállítja, mint egy hagyományos szárny esetében.
Az elülső vékony vezetékek pozitív 20000 voltra vannak feltöltve, míg a hátsó szárnyprofil negatív 20000 voltos töltéssel rendelkezik, ami erős elektromos mezőt eredményez. Az elülső rész az elektronokat eltávolítja a nitrogén molekulákból a levegőben, hogy ionokat hozzon létre. És ahogy ezek hátrafelé felgyorsulnak, egy ionos szél keletkezik, ami a repülőgép tolóerejét adja.
[post_ads_2]
"Az alapötlet az, hogy ha ionizáljuk a levegőt, ami azt jelenti, hogy eltávolítunk belőle egy elektront, akkor felgyorsíthatjuk a levegőt egy elektromos mezővel," - mondta Barrett. "Ez egy olyan erő, amit akkor kapunk, ha egy luftballont dörzsölünk a fejünkhöz."
10 tesztrepülés során a repülőgép sikeresen megtett körülbelül 60 métert mintegy 12 másodperc alatt egy tornateremben, és 2,6 százalékos tolóerő hatásfokot sikerült elérni. Ám ahogy a sebesség nő, a rendszer hatékonysága is növekszik, akárcsak egy hagyományos repülőgép esetében. Elméletileg 1080 kilométeres óránkénti sebesség esetében, ami gyorsabb, mint egy utasszállító gép, 50 százalékos lesz a hatékonysága.
A technika hasonlít ahhoz, ahogy az űrhajók használják az ionmotort az űrben való utazáshoz. "Van néhány jelentős hasonlóság," - mondta Barrett. Azonban ezek az űrhajók egy üzemanyagot ionizálnak - például xenon gázt - a tolóerő létrehozásához. Az MIT csapata által kifejlesztett gép nem igényel semmilyen hajtóanyagot, csupán a vékony vezetékekre és lítium-polimer akkumulátorra támaszkodik.
Jelenleg a technológia korlátozott, mivel a gép egy kezdeti prototípus. De a jövőt illetően izgalmas lehetőségek rejlenek benne. A közeljövőben ezt a rendszert használhatnánk a kis méretű drónok meghajtására, amitől szinte teljesen csendesek lehetnének, mivel nem rendelkeznének olyan propellerekkel, mint hagyományos társaik.
A repülőgéppel végzett tesztek tovább folytatódnak, és a csapat most már képes egy távirányítóval kormányozni a levegőben, így nem csak egyenes vonalú repülésre képes.
A tanulmány végén a csapat összehasonlítja azt az időt, amit a repülőgépük a levegőben töltött (12 másodperc) és a Wright testvérek próbálkozását Kitty Hawkban, Észak-Karolinában 1904-ben (11 másodperc), bár abban a gépben pilóta is ült.
Bár ez a repülés talán nem ugyanolyan léptékű, a jövőbeni lehetőségek egészen biztosan izgalmasak. "Lehetőség van a szilárd állapotú gépek repülésére, és ezt elsőként bizonyítottuk," - mondta Barrett. (2)
(1) - https://www.nature.com/articles/s41586-018-0707-9
(2) - https://www.iflscience.com/technology/scientists-have