Megfejtették Poncius Pilátus nevét egy 50 évvel ezelőtt Betlehem közelében felfedezett bronz gyűrűn, aki az a római tisztviselő volt, aki a keresztény szentírás szerint elrendelte Jézus Krisztus keresztre feszítését.
Az ősi gyűrűt az 1960-as évek végén találták a Heródes erőd helyén végzett régészeti ásatás során, amelyet Heródes, Júdea királya épített.
A nevét vésték a gyűrűre, amit több ezer másik lettel együtt adtak át annak a csapatnak, amely jelenleg a történelmi helyszínen dolgozik. Pilátus hírhedt római kormányzó volt Jeruzsálemben a 26-tól 36-ig tartó években, aki állítólag Jézus perét lefolytatta.
Alapos tisztítás után a gyűrűt egy speciális kamera segítségével fényképezték le az Israel Antiquities Authority Labs laboratóriumában, ami végül feltárta Pilátus nevét. A pecsétgyűrűn egy boros kancsó látható görög írással körülvéve, amelyet Pilátusként fordítottak.
A pecsétgyűrű a római lovasság körében státuszszimbólum volt, amely Pilátus tulajdonát képezte. A kutatók úgy vélik, hogy Pilátus mindennapi munkája során használta kormányzóként vagy a csapata, hogy a hivatalos dokumentumokat lepecsételjék vele.
"Nem tudok semmilyen más Pilátusról a korszakból, és a gyűrű azt mutatja, hogy köztiszteletben álló és gazdag ember volt," - mondta Danny Schwartz professzor.
[post_ads_2]
A Pilátus név, melyet az Újszövetségben Poncius Pilátushoz kapcsoltak, aki elrendelte Jézus keresztre feszítését, ritkának számított Izraelben ebben a korszakban, mondja Schwartz. Ugyanakkor nem ez az első lelet a helyszínen, amelyen a Pilátus felirat található. Az 1960-as években a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora, Gideon Foerster egy nevével díszített követ tárt fel.
A Heródiumot (Heródes erőd) Heródes király építtette, és halála után hatalmas temetkezési hely lett, bár a Júdea fölött uralkodó római tisztviselők a felsőbb szintet adminisztratív központjukként használták.
A gyűrűvel kapcsolatos kutatást Shua Amurai-Stark és Malcha Hershkovitz professzor vezette. Az eredményeket az Israel Exploration Journal új számában tették közzé. (1)(2)
(1) - http://israelexplorationsociety.huji.ac.il/iej.htm
(2) - https://www.rt.com/news/445144-pontius-pilate-ring