Újrahasznosíthatják a használaton kívüli szénbányákat, és föld alatti farmokká alakíthatják őket a Fenntartható Energetikai Technológiák Világszövetsége elnöke által felvázolt tervek szerint.
A már nem használt aknákat különleges, speciálisan tervezett LED-es világítással látják el bizonyos növények számára, és a talajjal ellentétben vízalapú megoldások segítségével termesztik őket a hozamok optimalizálása érdekében.
A föld alatti farmokon a növényeket három méter széles aknákban helyeznék el és a betakarítás idején a felszínre húznák őket. A föld alatti gazdaságok stabil hőmérséklete és a kártevők illetve a betegségek elleni abszolút védelem lehetővé tenné, hogy évente akár tíz alkalommal is be lehessen takarítani a termést, állítják a kutatók.
Az ötlet megvalósításához a technológiát, az inspirációt és az infrastruktúrát a "függőleges farmok" megjelenése tette lehetővé, melynek első példája Scunthorpe-ban, Lincolnshire-ben található az Egyesült Királyságban.
A projekt kezdeményezői azt is állítják, hogy a célzott fúrással kialakított aknákat a sűrűn lakott területek közelében lehet létrehozni, hogy ezzel extra élelmiszert biztosítsanak, és csökkenthető legyen a szállítási távolság.
Saffa Riffat professzor, a Nottingham-i Egyetemen működő Fenntartható Energetikai Technológiák Világszövetségének elnöke azt állítja, hogy az alacsony karbantartást igénylő projekthez mindössze 30000 fontra van szükség, és három lakóháznyi energia szükséges az üzemeltetéséhez.
Minden kialakított egység mintegy 80 tonna élelmiszert tudna termelni évente.
Az ötlet középpontjában a hidroponika néven ismert módszer áll, melynek során a növényeket mesterséges megvilágításban termesztik, és gyökereik "hidroponikus oldatban"állnak, amelyet víz és alapvető tápanyagok, például kálium, kalcium, nitrogén, nitrát és magnézium alkotnak a talaj helyett.
A termesztés folyamán a vizet időközönként leengednék, biztosítva ezzel, hogy a növények gyökerei képesek legyenek elég oxigént "belélegezni".
"Ez megváltoztathatja azt a módot, ahogyan termesztünk és ahogy tápláljuk a világ növekvő népességét, miközben segít az éghajlatváltozás okainak kezelésében is," - mondta Riffat.
"Egyes növényeknek a legjobb helyük a föld alatt van, így a felszín megmaradhat az emberi és állati tevékenységek számára."
"Az alagutak és aknák fűtése kevesebb energiát igényel, így nagyon vonzóak az élelmiszertermelés szempontjából. Szinte tökéletesek."
A szkeptikusok szerint azonban a mély alagutak kiszámíthatatlansága nehézzé teheti a projektet.
A Szénhivatal, amely a használaton kívüli bányákért felel, nyitott a parlagon heverő aknák újszerű felhasználására, de szakértőik azt állítják, hogy egyedülálló műszaki, jogi és pénzügyi kihívásokkal járhat a megvalósításuk.
A bányák újbóli megnyitása problémákat vethet fel, beleértve az emelkedő vízszinteket, a földalatti gázokat és az alagút omlást.
A Szénhivatal szóvivője elmondta: "A korábbi szénbányászatot magukban foglaló rendszerek minden bizonnyal számos technikai, jogi és pénzügyi kihívást vetnének fel, amelyeket a hozzáférhető és biztonságos munkakörnyezet létrehozásakor ki kell küszöbölni."
A múlt hónapban Nagy-Britannia első "vertikális gazdaságát" Scunthorpe-ban, Lincolnshire-ben nyitották meg. A megye híres síkvidékéről és gazdálkodási jártasságáról, ahol egy raktár épületet használtak fel erre a célra, amely mentes a természetes fénytől és ahol négy ember dolgozik.
A növényeket rózsaszín és kék fénnyel világítják meg, melyek a 12 méter magas épületben vannak egymás fölött elhelyezve, és egy robot mozgatja a termesztő tálcákat.
A gazdaságban dolgozó emberek egyáltalán nem hasonlítanak gazdálkodókra, hiszen overált és hajhálót viselnek.
Annak elkerülése érdekében, hogy a növények mikroorganizmusokkal szennyeződjenek be, amelyek olyan betegségeket okozhatnak, mint például a penész, szigorú kézmosási eljárást kell követniük, amely után védőruhát kell viselniük. Ezután áthaladnak egy "légmosón", amely lefújja róluk a maradék részecskéket.
Tiszta szén-dioxidot pumpálnak a raktárba, ami lehetővé teszi a növényeknek, hogy 50 százalékkal többet szívjanak fel, mint egy hagyományos üvegházban, és ezáltal a normálisnál gyorsabban növekednek.
A bepumpált levegőt orvosi minőségű szűrőkön vezetik át, és a raktárban lévő nyomás magasabb, mint a szabadban, hogy megakadályozzák a rovarok bejutását.
A Scunthorpe-i gazdaság nem kevesebb, mint 12,6 kilométernyi LED-es lámpával büszkélkedhet, ami 38 Eiffel-torony magasságának felel meg. A LED-es fények összesen 5120 négyzetmétert fednek le, és összesen 26 teniszpálya méretű területet világítanak meg.
(1) - https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6462