1976-ot írunk, a helyszín az Andok-hegység délkeleti része Ecuadorban. Több tucat ember vett részt egy rendkívüli expedícióban egy lenyűgöző geológiai formáció, a Tayos barlang felfedezésében. A shuarok már évszázadok óta ismerik ezt a barlangot, amelynek egy 70 méteres, függőleges bejárata van.
Ezt az utat tette meg a mélybe a magyar származású, argentin állampolgárságot kapott Móricz János felfedező és kutató, aki olyan nagy érdeklődést keltett, hogy Ecuador és az Egyesült Királyság kormánya végül 1976-ban egy nagy expedíció finanszírozásáról döntött.
Móricz azt állította, hogy a Tayos barlang mélyén talált egy üreget, amelyben fémtáblák voltak, amelyek úgy tűnt, mintha az emberiség történetét mutatnák be.
Armstrong leereszkedett a barlang mélyére más felfedezőkkel együtt, akiket az a gondolat vonzott, hogy ez a barlang egy ősi és ismeretlen civilizáció, vagy akár földönkívüli lények otthona lehet.
2017-ben Miguel Garzón ecuadori filmrendező csapatával együtt szintén alászállt a mélybe, hogy elkészítsék a Tayos című dokumentumfilmet, hogy fényt derítsenek a titokra, amelyet a délkelet-ecuadori barlangok rejtenek.
Három napba telt, amíg Quitoból eljutottak a Tayos barlanghoz, ami az út egyszerű részének bizonyult. Amikor a barlang szájához érkeztek, a felfedezők egy 70 méter mély üreggel találták magukat szemben, ahová csak kötélen lehetett leereszkedni.
Az első leereszkedést követően a barlang üregekbe, nagy csarnokokba és szűk galériákba nyílt, melyek tele voltak hézagokkal és cseppkövekkel.
Az egyik leglenyűgözőbb hely az úgynevezett Móricz átjáró, egy nyílás a sziklákban, ami egy hosszúkás ajtóra hasonlít, amely az emberi szem számára úgy tűnik, mintha kifaragták volna.
Ez a geológiai képződmény táplálta azoknak a hitét, akik hajlamosak voltak arra gondolni, hogy ezt a helyet az ember, vagy akár más ismeretlen lények keze alkotta.
A Tayos barlangba csak hivatalos engedéllyel lehet bejutni, elsősorban a shuar indiánok irányításával. A Tayos film forgatása során a csapatnak több éjszakát kellett eltöltenie egy olyan fauna közepén, ami az ilyen típusú barlangokban létezik.
A geológus Theophilos Toulkeridis ismeri a Tayos barlangot körülvevő miszticizmust, de tudósként magyarázatot tud adni ezekre a természeti formációkra.
Háromféle barlang van a világon, melyeket morfológiai, vulkáni és karsztos események hoztak létre. A Tayos barlang az utóbbiakhoz tartozik azzal a sajátossággal, hogy ezt a geológiai képződményt homokkő alkotja, ami egyedülálló Ecuadorban és Dél-Amerikában.
Ecuadorban több, mint 1000 barlang található, de közülük ez a legnagyobb ismert formáció.
Mi a helyzet a rejtélyekkel?
Az állítólagosan írott fémlemezekkel kapcsolatban évtizedekig folyt a vita a hívők és a szkeptikusok között. Számos könyv született, amelyek megerősítették a létezésüket, hogy ezen a helyen kincset találtak, köztük több ezer feliratos fémlemezt, sírokat és szobrokat.
Más kiadványok viszont ezen állítások tagadására jelentek meg kijelentve, hogy a "megtalált" tárgyak "ónból és rézből készült hamisítványok".
Toulkeridis, mint tudós ember rámutat arra, hogy ha meg is találták az ókori civilizációk maradványait az időszámításunk előtti 1500 és 500 közötti időkből, nem fogadja el azt a elméletet, hogy ezt a barlangot mesterségesen hozták létre.
Garzón azt mondja, hogy nem találták semmilyen nyomát ezeknek a relikviáknak, bár a filmjében néhány olyan eseményt mutat be, amelyekre nem találtak magyarázatot.
Filmjében elsősorban arra törekszik, hogy bemutassa, milyen érzés ott lenni ezekben a barlangokban, amelyek felkeltették annak az embernek az érdeklődését is, aki először lépett a Holdra.