Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

A kínai nagysebességű vonat már most is elképesztő mérnöki teljesítmény, de jön a "repülő vonat" ami 4000 kilométeres sebességre lesz képes

$
0
0

Ez vajon egy trükk vagy tudományos kísérlet? Nos, talán egy kicsit mindkettő annak a nagy sebességű vonatnak a fedélzetén, amely átszeli a kínai tájat 350 kilométeres óránkénti sebességgel!

Az alábbi nyolc perces videó azt mutatja be, hogy a vonatban felállított pénzérme, egy toll, egy telefon és egy vizes palack fejjel lefelé hogyan őrzi meg az egyensúlyát menet közben. Néhányan hasonló kísérleteket végeztek a nagy sebességű vonatokon a saját országukban, eltérő sikerrel.


Bár a japán nagysebességű vonat is nagyszerű, de vajon ez a legbiztonságosabb? Vagy a Shinkansen a leggyorsabb? A kínai nagysebességű vasút - vagy a CRH - kiemelkedő a világon, és az ilyen típusú vonatpályáknak a 60%-a ebben az országban található, ami összesen 25000 kilométer.

A Peking és Sanghaj között közlekedő nagysebességű vonat akár 480 km/órás sebességgel is üzemelhet. 2017-ben a a vonat átlagosan 350 km/órás sebességgel közlekedett Peking és Sanghaj között.

A több, mint 900 kilométeres utazás ára mindössze 7000 forint körül van. Tény, hogy Kínában a legolcsóbbak a nagysebességű vonatjegyek a világon. Mióta 2008-ban elindult a nagysebességű vasút, az országban négy keleti-nyugati és szintén négy északi-déli nagysebességű vonalat építettek meg.
[post_ads_2]
A széles körű nagysebességű vasúti hálózatok mellett Kína hatalmas, gazdaságilag összekapcsolt közlekedési hálózatokká alakult át. Délelőtt Pekingből indulhatunk, hogy részt vegyünk egy találkozón Sanghajban, majd délután megérkezhetünk Hangcsouba, hogy élvezzük a gyönyörű tájat, és helyi édes és savanyú halat fogyaszthatunk a Nyugati-tó közelében. Éjjel 22 órakor pedig visszatérhetünk Pekingbe pontos időben. Egy nap alatt a három város között könnyedén közlekedhetünk, ami összesen közel 3000 kilométernyi utazást jelent.

Más országoktól eltérően a nagysebességű vasútépítés Kínában kormányzati támogatásokat kap. Az elmúlt öt évben az erre fordított összegeket folyamatosan emelték. Mivel a nagysebességű vasút növeli a gazdasági és kereskedelmi cserék áramlását, elősegíti a lakosság és a vállalkozások mobilitását is, lehetővé téve a kisebb városok számára, hogy a nagyvárosokkal együtt fejlődhessenek.


Mint tudható, a közlekedés más formáihoz képest a nagysebességű vasút csökkenti zajt, a környezetszennyezést és az energiafogyasztást. Ezért Kína továbbra is nagy erőfeszítéseket tesz, hogy ezen a módon védje meg a környezetet, miközben folyamatosan gyors az országban a gazdasági fejlődés. Olyan sok előnye van a nagysebességű vasútnak, hogy nem csoda, hogy Kína nem fog leállni a fejlesztésével.

Az elmúlt öt évben Hszi Csin-ping elnök vezetésével Kína már nem elégedett azzal, hogy csupán nagysebességű vasútja és nemzeti hálózata legyen. Az országban tovább folyik egy gyorsabb, biztonságosabb és olcsóbb nagysebességű vonat fejlesztése.

2017. augusztus 30-án Kína bejelentette a "repülő vonat" fejlesztését, amely képes akár 4000 kilométeres óránkénti sebességgel haladni, ami "alacsony magasságú repülést"és lebegést eredményez. Ha a vonat elindul, 5-ször nagyobb lesz a sebessége, mint egy jelenlegi utasszállító repülőgépnek, ami teljesen átalakíthatja a globális utazást.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443