A két ország egy lehetséges katonai alkalmazás technológiáját teszteli, mondják a projektben részt vevő kínai tudósok. A hadseregek már évtizedek óta versengenek annak érdekében, hogy ellenőrizzék az ionoszférát, amely lehetővé teszi a rádiójelek számára, hogy nagy távolságra eljussanak a kommunikáció érdekében.
Kína és Oroszország módosította a légkör egy fontos rétegét Európa felett, hogy megvizsgálják a lehetséges katonai alkalmazással kapcsolatos ellentmondásos technológiát, a projektben részt vevő kínai tudósok szerint.
Júniusban összesen öt kísérletet végeztek. Az egyik június 7-én fizikai zavart okozott egy 126000 négyzetkilométernyi területen, ami Nagy-Britanniának körülbelül a fele. A módosított zónában, amely több mint 500 kilométer magasan található Vasilsursk, egy kis orosz város felett Kelet-Európában, egy elektromos potenciál növekedés történt 10-szer több negatív töltésű szubatomikus részecskével a környező régiókhoz képest.
Egy másik kísérletben június 12-én, a nagy magasságú vékony, ionizált gáz hőmérséklete több mint 100 Celsius fokot emelkedett a részecske-áramlás miatt.
A részecskéket vagy az elektronokat a Sura, a hidegháború idején a volt Szovjetunió katonasága által épített létesítmény pumpálta a légkörbe Vasilsurskban.
Feltöltötték a Sura bázis nagy teljesítményű antennáit és nagy mennyiségű mikrohullámot lőttek fel a magas légkörbe. A nagyfrekvenciás rádióhullámok csúcsteljesítménye elérheti a 260 megawattot, ami elég egy kisváros ellátásához.
A Zhangheng-1, egy kínai elektromágneses megfigyelő műhold gyűjtötte össze az adatokat a pályáján a legmodernebb érzékelőkkel. A mikrohullámok légkörbe pumpálása és az átrepülés pontos koordinációt igényelt a hatékony mérés érdekében.
Amikor a Zhangheng megközelítette a célzónát, az érzékelői átkapcsoltak gyors felvételi módra, hogy fél másodpercenként, a megszokottnál sokkal gyorsabban elemezzék a mintákat az adatfelbontás növelése érdekében.
Az eredmények "kielégítőek" voltak, a kutatócsoport által a kínai Föld és Planetáris Fizikai újság legfrissebb számában közzétett tanulmány szerint.
"A plazma zavarok érzékelése ... bizonyítékot jelentenek a jövőbeli kísérletek valószínű sikereire," - mondták a kutatók.
Guo Lixin professzor, a Xianai Xidian Egyetem fizikai és optoelektronikai tanszékének dékánja, valamint az ionoszféra manipulációs technológia vezető tudósa Kínában azt mondta, hogy a közös kísérlet rendkívül szokatlan volt.
"Az ilyen nemzetközi együttműködés nagyon ritka Kína esetében," - mondta Guo, aki nem vett részt a kísérletben. "Az érintett technológia túl érzékeny."
A nap és a kozmikus sugarak nagy mennyiségű, szabadon repülő, pozitív töltésű atomokat hoznak létre, amelyek ionokként ismertek, a Föld felső légkörében 75 km és 1000 km közötti magasságban. Ez a réteg vagy ionoszféra úgy veri vissza a rádióhullámokat, mint a tükör. Az ionoszféra lehetővé teszi, hogy a rádiójelek nagy távolságra jussanak el a kommunikáció során.
A hadseregek már évtizedek óta versengenek annak érdekében, hogy irányítsák az ionoszférát.
A Vasilsurskban található Sura bázisra úgy tekintenek, mint a világ első nagyméretű létesítményére, amelyet erre a célra építettek. Az 1981-től működő komplexum lehetővé tette a szovjet tudósok számára, hogy manipulálják az eget katonai műveletek eszközeként, például a tengeralattjáró kommunikáció során.
A Sura létesítmény területe
A nagy energiájú mikrohullámok az ionoszféra elektromágneses mezőjét úgy képesek módosítani, mint a hárfán játszó ujjak. Ezzel pedig nagyon alacsony frekvenciájú rádiójeleket lehet előállítani, amelyek képesek behatolni a talajba vagy a vízbe, néha több mint 100 méter mélységig az óceánban, ami lehetővé teszi a tengeralattjárókkal való kommunikációt.
Az ionoszféra ellenséges területen történő megváltoztatása megzavarhatja vagy elvághatja a műholdakkal való kommunikációt.
Az amerikai hadsereg tanult az orosz kísérletből, és egy sokkal nagyobb létesítményt épített hasonló tesztek elvégzésére.
A Nagyfrekvenciás Aktív Aurorális Kutatási Programot vagy a HAARP-ot az 1990-es években az alaszkai Gakonában hozták létre az USA hadseregének és a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynökségének támogatásával.
A HAARP létesítmény maximum 1 gigawatt energiát tud generálni, ami közel négyszerese a Sura teljesítményének.
Kína jelenleg egy még nagyobb és fejlettebb létesítményt épít Sanya-ban, Hajnan tartományban, amely képes lesz az ionoszféra manipulálására az egész Dél-Kínai-tengeren.
Aggodalmak merültek fel arra vonatkozóan, hogy az ilyen létesítmények alkalmasak lehetnek az időjárás módosítására, sőt természeti katasztrófák, például hurrikánok, ciklonok és földrengések előidézésére.
Egyes kritikusok szerint a nagy teljesítményű ultra-alacsony frekvenciájú hullámok hatással lehetnek az emberi agy működésére is.
De Dr. Wang Yalu, a Kínai Földrengésügyi Igazgatóság munkatársa, aki júniusban részt vett a tanulmányban, visszautasította az ilyen elméleteket.
"Tisztán tudományos kutatást végzünk. Ha van valami más is, akkor erről nem értesítettek engem," - mondta egy interjúban.
A földrengési hivatal azért érintett a történetben, mert a februárban elindított Zhangheng-1 volt az első kínai műhold, amely képes érzékelni a földrengésekhez kapcsolódó előzetes jeleket. Ezt a kínai hadsereg működteti, és polgári valamint védelmi célokat is szolgál.
A kínai-orosz kísérlet eredményeként a kutatók azt találták, hogy még egy 30 MW-os kis teljesítmény mellett is a rádió sugár nagy, rendellenes zónát képes eredményezni. De azt is észlelték, hogy a hatások napfelkelte után meredeken zuhantak, mivel az ember által létrehozott zavar könnyen elveszett a napfény által teremtett zajban.
"Nem játszunk Istent. Nem mi vagyunk az egyetlen ország, amely összeáll az oroszokkal. Más országok hasonló dolgokat csináltak,"- mondta egy másik kutató, aki részt vett a projektben, és kérte a neve elhallgatását a téma érzékenysége miatt.
A Sura létesítmény közös kutatást végzett Franciaországgal és az Egyesült Államokkal is, tudományos folyóiratokban megjelent cikkek szerint.
A védelmi és kutatási minisztériumok felügyelete alatt működő francia kormányügynökség, a Nemzeti Tudományos Központ, a Demeter mikro-műholdat alkalmazta a Sura rádiókibocsátásainak megfigyelésére.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által működtetett Védelmi Meteorológiai Műholdas Program szintén hozzájárult az átrepülések során szerzett adatokkal az orosz oldalon 2012-ben végzett fűtési kísérletekhez.
Az országok részben azért voltak hajlandóak együttműködni, mert számos tudományos és technikai problémát sikerült megoldani, mondta a kínai kutató.
Például, bár általános egyetértés van abban, hogy az ember által okozott zavarok szabálytalanságokat eredményezhetnek, de hogy hogyan történnek és miért, az továbbra is vita tárgyát képezi, mivel a különböző kutatócsoportok eltérő magyarázatokat adtak.
Gong Shuhong professzor, a Xidian Egyetem katonai kommunikációs technológia kutatója azt mondta, hogy szorosan követte az orosz-kínai fűtési kísérletet.
"A kibocsátott energia túl kevés volt ahhoz, hogy globális környezeti eseményt indítson el," - mondta. "Az emberi befolyás még mindig nagyon kicsi az anyatermészet erejéhez képest. De lehetséges egy kis térségre hatást gyakorolni."
Elméletileg egy kifinomult időjárási rendszer segítségével ezek az energiák felerősíthetők, és néhány héttel később egy távoli helyen vihar keletkezhet.
"Az ilyen tanulmányoknak szigorúan követniük kell az etikai iránymutatásokat," - mondta Gong. "Bármit is tesznek, azzal nem okozhatnak kárt a bolygón élő embereknek."
https://www.scmp.com/news/china/science/article/2178214/