Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

"Oroszország nyert" - Hatalmas dühöt váltott ki Washingtonban, amikor Trump bejelentette, hogy Amerika kivonul Szíriából

$
0
0

Donald Trump elnök azon döntését, hogy bejelentette az ISIS legyőzését és a teljes amerikai kivonulást Szíriából, dühvel és hitetlenséggel fogadták Washingtonban, ahol egy damaszkuszi rezsimváltásban reménykedtek.

Trump szerdán reggel jelentette be az Iszlám Állam felett aratott győzelmet, és a média arról számolt be, hogy mintegy 2000 amerikai katona fogja elhagyni Szíriát 60-100 napon belül. Bár Trump nyíltan beszélt arról, hogy márciusig kivonulnak Szíriából, adminisztrációjának vezető tisztviselői azt állították, hogy az amerikai erők határozatlan ideig ott maradnak.

A CNN munkatársa Jake Tapper a bejelentésre egy névtelen Pentagon tisztviselőt idézett, aki a bejelentésben Vlagyimir Putyin orosz elnök győzelmét látja.

Hillary Clinton korábbi külpolitikai tanácsadója, Jesse Lehrich azt fájlalja, hogy a kivonulás bátorítani fogja Bassár el-Aszad elnököt, és megerősíti Oroszországot és Iránt, miközben az amerikai szövetséges kurd milíciákat "ismét magukra hagyják".

A külpolitikai héja néven ismert Marco Rubio szenátor sem ért egyet a kivonulással, ezt "kolosszális" hibának és "súlyos tévedésnek nevezi, amely jelentős következményekkel fog járni az elkövetkező években és hónapokban".

Rubio továbbá Lehrich azon értékelését hangoztatta, hogy az Egyesült Államok kivonulása Szíriát Oroszország és Irán felé fogja fordítani, hozzátéve, hogy ez újabb konfliktust eredményezhet Izrael és az irán által támogatott Hezbollah között, és erőt adhat Oroszország és Kína (hipotetikus) érvelésének, hogy Washington egy "megbízhatatlan szövetséges".


Egy másik külpolitikai héja, Lindsey Graham szenátor azt mondta, hogy a kivonulás "hatalmas Obama-szerű hiba lenne", amely lehetővé tenné az Iszlám Állam újjászületését és a kurdok veszélyeztetését.

Az Atlanti Tanács ott tartózkodó szíriai szakértője, Faysal Itani szintén megfogalmazta a saját előrejelzéseit.

"Arra számítok, hogy az ISIS egy éven belül vissza fog térni, és Irán távozása Szíriából nem valósul meg, ha az Egyesült Államok egyáltalán nincs jelen Szíriában," - mondta. Hozzátette, hogy a valószínűbb következmény "egy esetleges katonai konfrontáció lehet Törökország és a kurdok között, legalábbis a határ menti térségben, ha Oroszország ezt megengedi".


A Washington Post külpolitikai szerkesztője, Jackson Diehl azon tűnődött, hogy Trump nemzetbiztonsági tanácsadója, John Bolton vajon hogyan érez a kivonulással kapcsolatban, mivel a közelmúltban kijelentette, hogy az Egyesült Államok mindaddig Szíriában fog tartózkodni, amíg bármilyen Irán által támogatott erő ott van, vagyis a végtelenségig.

A Szíriai beavatkozásban való amerikai részvétel kritikusai ugyanakkor örülnek a kivonulás hírének, rámutatva, hogy a valódi hiba, hogy Washington bekapcsolódott a damaszkuszi kormány megdöntésére irányuló kísérletbe.

Talán egy szatirikus lap fogalmazta meg a legjobban a helyzetet, miszerint mind a bal, mind a jobboldal támadja Trumpot, mert "szakít a régi amerikai hagyományokkal, hogy a közel-keleti országokban maradjon korlátlan ideig". (1)

(1) - https://www.rt.com/usa/446895-usa-reactions-syria-withdrawal/

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>