Amikor a holland telepesek első európaiakként felfedezték a Gunung Padang hegyet a 20. század elején, megdöbbenhettek az ősi kő emlékekkel teli helyszín láttán.
Indonézia Nyugat-Jáva tartományának hatalmas dombtetőjén szétszórva egy sziklás struktúrákból és műemlékekből álló óriási komplexum maradványaira bukkantak, egy régészeti csodára, amely Délkelet-Ázsia legnagyobb megalitikus helyszíne.
De ezek a korai telepesek nem is sejtették, hogy a legnagyobb csoda láthatatlanul el van rejtve mélyen a lábuk alatt.
Az Amerikai Geofizikai Unió 2018-as találkozóján Washingtonban a múlt héten indonéz tudósok egy csoportja adatokat mutatott be arra vonatkozóan, hogy Gunung Padang valójában a világ legrégebbi ismert piramisszerű struktúrája. (1)(2)
Kutatásuk, amit több éven át folytattak azt sugallja, hogy Gunung Padang nem olyan domb, amire sokan gondolnak, hanem valójában réteges ókori struktúrákból áll, melynek alapjai 10000 évre vagy még régebbre nyúlnak vissza
"Tanulmányaink azt bizonyítják, hogy a struktúra nem csak a csúcsára terjed ki, hanem legalább mintegy 15 hektáron terül el a környező lejtőkön," - írják a szerzők.
"A struktúrák nem csak felszíniek, hanem nagyobb mélységben gyökereznek."
A felmérési módszerek kombinációját alkalmazva - beleértve a földi penetrációs radart (GPR), a szeizmikus tomográfiát és a régészeti ásatásokat - a csapat szerint a Gunung Padang nem csupán egy mesterséges szerkezet, hanem több egymást követő korábbi időszak során rétegesen építették fel.
A legmagasabb megalitikus réteg, amely kő oszlopokból, falakból, utakból és terekből áll, egy második réteg fölött helyezkedik el, amely mintegy 1-3 méterrel található a felszín alatt.
A kutatók szerint ezt a második réteget korábban tévesen értelmezték természetes kőzet képződményként, és valójában mátrix szerkezetben elrendezett oszlopos sziklákból áll.
Ez alatt egy harmadik réteg elrendezett kőzet található, amely nagy mélyedéseket vagy kamrákat tartalmaz, és mintegy 15 méteres mélységig terjed, és ez egy "láva nyelv" bazaltkőből készült legalacsonyabb (negyedik) rétegre illeszkedik, amelyet valahogy emberi kézzel módosítottak vagy faragtak ki.
A kutatók szerint az előzetes radiokarbon kormeghatározás azt sugallja, hogy az első réteg körülbelül 3500 éves, a második réteg mintegy 8000 éves, a harmadik pedig 9500-28 000 éves.
Ami ezeknek az ősi, hatalmas struktúráknak a felhasználását illeti, a kutatók Danny Hilman Natawidjaja, az Indonéz Tudományos Intézet geofizikusának vezetésével azt sugallják, hogy az ősi piramis vallási célokat szolgálhatott.
"Ez egy egyedülálló templom," - mondta Natawidjaja.
Jelenleg ez tűnik valószínűnek, de ha a kutatók egyéb állításai helytállónak bizonyulnak a struktúrákkal kapcsolatosan, akkor ez egy olyan nagy felfedezés, amely kihívást jelenthet arra vonatkozóan, hogy az őskori társadalmak mire voltak képesek.
"Az emberek úgy gondolják, hogy a történelem előtti korok primitívek voltak, de ez az emlékmű bizonyítja, hogy ez egy tévedés," - mondta Natawidjaja.
Ennek ellenére nincs mindenki meggyőződve arról, hogy mindez igaz lenne. Natawidjaja kutatása számos vita tárgyát képezte Indonéziában és másutt, emellett több régész és szkeptikus kritizálta a csapat módszereit és eredményeit.
A legutóbbi kutatási eredmények bemutatása, amit eddig nem lektoráltak, valószínűleg olaj lesz a tűzre, ugyanakkor a világ elé tárja annak a lehetőségét is, hogy ez lehet a Föld legősibb és legtitokzatosabb struktúrája. (3)
Hogy micsoda valójában, csak az idő fogja megmondani.
(1) - https://www.essoar.org/doi/abs/10.1002/essoar.10500119.1
(2) - https://www.essoar.org/doi/pdf/10.1002/essoar.10500119.1
(3) - https://www.sciencealert.com/the-world-s-oldest-pyramid