Minden idők egyik legrégebbi és leginkább fenntartható építőanyaga a kender. Most, hogy egyre több országban legalizálják a marihuána használatát bizonyos rekreációs és gyógyászati célokra, egy nagy kihasználatlan piac van felemelkedőben, ami a kendert épületek létrehozásához alkalmazza.
Az építők, építészek, a beszállítók és a mezőgazdasági termelők körében helyi erőfeszítések vannak folyamatban ezen új piac felfuttatására. A kender fás részének mésszel és vízzel való összekeverése természetes, könnyű betont eredményez, amely megtartja a hőt és erősen szigetel.
Nincs kártevő, nincs penész, ami ártana neki, jó az akusztikája, alacsony a nedvességtartalma és nincsenek benne növényvédő szerek. Ráadásul néhány hónap alatt megnő a magvetéstől a betakarításig.
Erre a szikár, fás növényre nagyon sokáig rossz szemmel néztek, mint a marihuánára, a "gonosz" ikertestvérére. De ennél a pontnál a kettő között véget is ér a hasonlóság, mert míg a marihuánát nagyrészt gyógyászati és szabadidős célokra használják, a kendert a rostjai és magja miatt termesztik, és csak 0,3% tetrahidrokannabinolt, vagy THC-t tartalmaz, ami az ember bódult állapotát okozó hatóanyaga.
Napjainkban legalább 25 ezer termék, köztük ruházati cikkek, élelmiszerek, műanyagok, bőrtermékek és étrend-kiegészítők készülnek kenderből, és most, a természetbarát építés iránti egyre növekvő kereslet mellett világszerte mind nagyobb figyelem irányul a mindennapi életben való használatára, mint alternatív anyag az üveggyapot szigetelés helyett.
A kenderalapú szerkezeti tömbök és a külső falak előregyártott paneljei szintén egyre gyakrabban kerülnek forgalomba. Ennek oka, hogy nem mérgező, tűzálló, megköti a szenet, továbbá ellenáll a penésznek és a kártevőknek.
A kenderbeton egy biokompozit, amely a kendernövény belső fás részéből készül, amelyet mészalapú kötőanyaggal és vízzel kevernek össze. Az eredmény egy könnyű szigetelőanyag, amely a beton tömegének csak körülbelül nyolcadát teszi ki.
A kenderbetont egyre szélesebb körben használják természetes szigetelésként fa, acél vagy betonból készült szerkezeti falak között, mivel légzáró, de lélegzik és rugalmas, ugyanakkor nem teherbíró.
Kétségtelen, hogy a kender használata az építési szektorban még mindig a kezdeti szakaszában van. Nincs jelentősebb építőipari cég, amely a kender használatára specializálódott volna, így a helyi tervezők és építők számára többszörösen egyedi helyzetet jelent az alkalmazása.