Az AutoCAD és más tervező szoftverek megjelenése előtt a mérnöki rajzokat rajztáblákon készítették pauszpapírra és sima papírlapokra. Számos eszközre volt szükség egy adott rajz elkészítéséhez, például rajzgépre, rajzlapokra, különböző minőségű ceruzákra, vonalzókra, sablonokra, csőtollakra stb.
Mintegy 30 évvel ezelőtt a mérnökök és a szerkesztők mindent papíron rajzoltak meg a rajzoló eszközök segítségével. A szerkesztés valóban egy unalmas és időigényes feladat volt. A papíron való tervezés és szerkesztés nehéz munka volt, talán ezért merült fel annak idején az első AutoCAD szoftver létrehozásának ötlete.
A papíralapú tervezés fő hátránya az volt, hogy a papírra való megszerkesztés után a rajzokat nem nagyon lehetett módosítani. Tehát ha a terv megváltozott, akkor újra kellett kezdeni a vázlatok elkészítését.
Az AutoCAD és más tervező szoftverek megjelenésével ez a folyamat leegyszerűsödött és sok időt és munkát megtakarítanak, segítségükkel pontosabb terveket lehet készíteni és bármikor módosítani lehet őket, ráadásul nincs szükség a rengeteg papíralapú terv tárolására.
A kezdeti tervek vázlatai azonban még manapság is sokszor papírra készülnek, amelyeket később bevisznek a CAD szoftverek segítségével a számítógépre, hogy ott hozzák létre a végleges változatot. Ha szükséges, ezeket a rajzokat ki lehet nyomtatni, például építészeti rajzok esetében, vagy közvetlenül egy megmunkáló gépre lehet küldeni, ha gépalkatrészeket akarnak legyártani.
Legújabban pedig már három dimenzióban terveznek a mérnökök és 3D nyomtatással hozhatók létre a legbonyolultabb tárgyak a tervező szoftverek által készített tervek alapján.
Manapság már így folyik a tervezés:
Régen pedig így dolgoztak a tervezők és a szerkesztők a munkahelyeken.