A világ legnagyobb ásványi anyag tartalékkal rendelkező országa Oroszország, a második legnagyobb exportőre a ritkaföldfémeknek. Az ország természeti erőforrásait több tíz billió dollárra becsülik.
Bőségesen rendelkezik olaj, földgáz, faanyag tartalékokkal és értékes ásványi anyagokkal, mint például a réz, gyémánt, ólom, cink, bauxit, nikkel, ón, higany, arany és ezüst. Ezeknek a forrásoknak a nagy része Szibériában és a Távol-Keleten található.
Oroszország bányászata, amely az ország második legnagyobb iparága az olaj- és gázipar mellett, a GDP és az export jelentős részét teszi ki. Az olyan ásványi nyersanyagok, mint például a platina, az arany és a vasérc előállítójaként az ország a világ három legnagyobb nemzete közé tartozik. Továbbá a világ legnagyobb gyémánt és palládium termelője is egyben. Az Urál hegységben rengeteg ásványi anyag van, míg a szén, olaj, gáz- és faanyagok többsége Szibériában található.
Oroszország a világ ötödik legnagyobb széntermelője, mintegy 175 milliárd tonna tartalékkal. A legtöbb ilyen bánya Szibériában és az Urálban található.
A faipar, amely évente mintegy 20 milliárd dollárt ér, szintén jelentősen hozzájárul az orosz gazdasághoz. Az ország halászati ágazata a negyedik legnagyobb a világon.
Az orosz természeti források értéke hatalmas, és a statisztikák szerint mintegy 75 billió dollárra becsülik. Összehasonlításképpen, az amerikai természeti erőforrások körülbelül 45 billió dollár értékűek, míg Kínáé 23 billió dollár.
Az orosz Norilsk Nickel cég a világ egyik vezető nikkel és platina fém gyártója, amely a világ palládium kínálatának közel a felét adja, illetve közel azonos arányban a platinát. A palládium termelése nagyon koncentrált, ahogy a platina is. Oroszország és Dél-Afrika együttesen termeli ki a világ bányászati készletének mintegy háromnegyedét. A vezető kitermelő Oroszország teljesítménye 2017-ben 81 tonna volt.
A Norilsk Nickel bányákat üzemeltet Oroszországban, Botswanában, Ausztráliában, Dél-Afrikában és Finnországban. A cég bevétele tavaly közel 10 milliárd dollár volt.
A gyémánt bányászat globális vezetője az orosz Alrosa, amely a világ durva gyémánt termelésének közel egyharmadát adja. A fő termelési létesítmények jelenleg főként Nyugat-Jakutiában és az Arkhangelszk régióban koncentrálódnak. Az Alrosa összesen 30 helyszínen hajt végre fejlesztéseket. A cég novemberben hatalmas új gyémántbányát nyitott meg Jakutföldön az orosz elnök, Vlagyimir Putyin részvételével.
Az új bánya elindításakor azt mondta, hogy "Oroszország hatalmas természeti erőforrásokkal rendelkező ország, és Jakutföld gyémántjai egy újabb nemzeti kincs, amire büszkék vagyunk." Az új bánya "megerősíti Oroszország vezető szerepét a globális gyémántpiacon," - mondta Putyin. (1)
(1) - https://www.rt.com/business/447815-russia-natural