Pár évtizeddel ezelőtt egy ősi viasztáblát fedeztek fel Egyiptomban, amely lenyűgöző betekintést nyújt egy gyermek görög házi feladatába 1800 évvel ezelőttről, amely helyesírási gyakorlatokat, idő táblázatokat és kézírást tartalmaz.
A rendkívül ritka leletet 40 évig nem láthatta a nyilvánosság, de a British Library most egy interaktív kiállításon mutatja be a nagyközönségnek 2019. április 26. és augusztus 27. között. (1)
Roly Keating, a British Library vezérigazgatója elmondta: "A házi feladat két görög sort tartalmaz, amit viaszba faragtak egy íróvesszővel, amiről úgy vélik, hogy egy nyolc vagy kilenc éves gyermek készítette."
Hozzátette, hogy "Ez egy gyermek házi feladata, egy általános iskolás gyereké a második századi Egyiptomból, akinek az írása még mindig látható ezen a kis táblán, ami körülbelül egy iPad mini méretű."
A viasztáblák az ókori íróanyagok között egyedülállónak számítottak, mert könnyen törölhetők és újra felhasználhatók voltak. Ezeket úgy alakították ki, hogy egy vékony réteg viaszt helyeztek fel egy sík fafelületre, megemelt élekkel. Ami a betűk írását illeti, egy íróvessző nevű eszközt használtak, ami ceruzához volt hasonló hegyes véggel, és lapos volt a vége a viasz kaparásához, hogy kitörölhetők legyenek a hibák.
Mit írt a gyerek?
Az ősi viasztábla tartalma között a gyermek egy idézet szavait írta le, amely azt mondja: "Csak egy bölcs embertől kell tanácsot elfogadnod." De ami a gyermek írásában figyelemre méltó, az a részletekre való odafigyelés, különösen a betűk és szavak összehangolása. Egy vonalzót használtak, hogy közel tökéletesen vízszintes illesztő vonalakat hozzanak létre a viasz felületén, és hogy biztosítsák, hogy minden betű hasonló magasságú legyen. (2)
(1) - https://www.bl.uk/events/writing-making-your-mark
(2) - https://www.ancient-origins.net/news-history-archae