Bárki gyakorolhatja a Tai Chi és a Csikung kínai művészetét, és nem tart sokáig egy kezdő számára, hogy elég érzékenységet fejlesszen ki ahhoz, hogy a csit, vagy életerő-energiát érezhesse, mozgassa a saját testében és maga körül.
Ez a tapasztalat olyan gyakori és hozzáférhető, hogy a Tai Chi és Csikung programok már nyugaton is elterjedtek és virágoznak, bár sokan, akik még nem tapasztalták meg, nem tudják összeegyeztetni ezt a látszólag mágikus világképet a merev tudományos, materialista paradigmával, mivel az emberek többségét arra programozták, hogy a világ megértésének egyetlen módjában higgyenek.
Ha mégis olyan sokan megtapasztalhatják a csit első kézből, akkor vajon miért olyan nehéz hinni ebben az élő erőben, melynek valóságáról számtalan vizuális bemutató látható az interneten?
Ezt a dilemmát jól illusztrálja egy nagyon egyszerű bemutató. A TheKunsthammer nevű videó készítő egy kísérletet tett közzé, amelyben egy hajtogatott papírt helyezett egy tűre egy átlátszó műanyag tál alá. Ezután a tálon kívül a kezét használja arra, hogy energiát irányítson a papírra, ami lassan elkezd forogni a tű hegyén.
Ez a kísérlet azonban szinte semmi azon mesterek képességeihez képest, akik között van, aki a csi energia segítségével képes meggyújtani a papírt, Kanzawa Sensei mester pedig pedig energiát cserél az állatokkal, amitől elalszanak.
Bizonyos pontokon a modern tudomány végül képes lesz áthidalni a szakadékot, és megtalálni a módját, hogy megértse a csi energiát. Dr. Jwing-Ming Yang nagyszerűen fogalmazta meg, hogy milyen viszonyban áll egymással a csi és a bioelektromosság kutatása.
"Meg kell vizsgálnunk, hogy a modern nyugati tudomány mit fedezett fel a bioelektromágneses energiával kapcsolatban. Számos bioelektromossággal kapcsolatos jelentést tettek közzé, és gyakran az eredmények szorosan kapcsolódnak ahhoz, ami a kínai Csikung képzésben és az orvostudományban tapasztalható.
Például az 1960-as évek elektrofiziológiai kutatásai során több kutató felfedezte, hogy a csontok piezoelektromosak; azaz, amikor nyomásnak vannak kitéve, a mechanikai energiát villamos energiává alakítják át elektromos áram formájában. Ez megmagyarázhatja a csikung egyik csontvelő erősítő gyakorlatát, amelyben a csontok és az izmok terhelésének növelése bizonyos módon fokozza a csi keringését."
Könyvajánló
Csung Jüan Csikung - A felemelkedés iskolája
Első szint - Megtalálni az Utat -Elmélet és gyakorlat
Ming-Tang Hszü - Tamara Martinova
A Csikung az az eszköz, amely segítségével megtanulhatjuk, hogyan lehet az egészségünket helyreállítani, megszabadulni a betegségektől, teljesebben felfogni a világunkat, megérteni önmagunk és az egész kozmosz kölcsönös kapcsolatát, megtalálni a boldogságot. A Csikung gyakorlása közben fejlesztjük magunkat, és elérjük a teljesség állapotát. Bölcsességre, tudásra és képességekre teszünk szert. És ez a folyamat nem függ az életkortól. Ezért idősebb korunkban többre leszünk képesek, mint az átlagember, számunkra az élet mindig érdekes lesz. Az első kötetből a Csung Jüan Csikung elméleti hátterét és első szintjének gyakorlatait ismerhetjük meg.
Csontvelő Nei Kung
A vér és a csontok visszafiatalításának taoista technikái
Mantak Chia
A nyugatiak többsége úgy véli, hogy a napi rendszeres testedzés lassítja az öregedést. Ám azok sem élnek tovább az átlagos, nem sportoló embereknél, akiknek a teste látszatra a legedzettebb. A test működését a belső szervek és mirigyek táplálják, a szerveket és mirigyeket pedig a csontvelő építi és fiatalítja a vérképzés révén. A nyugati fitneszrendszerek elhanyagolják a belső szerveket, a csontokat és a véredényeket, csak az izmokra összpontosítanak, ami végeredményben kimeríti a belső szervek rendszerét.
A Csontvelő Nei Kungban Mantak Chia mester megosztja a csontvelő újranövesztésének, a csontok erősítésének valamint a szervek és mirigyek fiatalításának taoista testi-szellemi módszereit. A Páncélinges Chi Kung haladó folytatásaként a Csontvelő Nei Kungot a kínai orvoslás és a harcművészetek területén oly annyira áhított acél test elérésére fejlesztették ki. A módszer technikái, a csontlégzés, csontösszenyomás és a szexuális energiamasszázs révén energiát juttat a csontokba, és újjáéleszti a csontvelőt, megfordítja az öregedés hatásait. A módszer serkenti a hormontermelést, ami megelőzi a csontritkulást.
A könyvben megtalálható a chi súlyemelés és az ütögetés gyakorlatának leírása, amelyek méregtelenítik a testet. A Csontvelő Nei Kung elnevezés meglehetősen rejtélyesen és ezoterikusan hangzik. Chia mester eredetileg a Páncéling Chi Kung haladó szintjeként tanította. Megértésünket segítheti azonban ezen kínai kifejezéseket körbevevő kulturális környezet vizsgálata.
Kínában ezernyi különböző Chi Kung gyakorlat létezik, amiket harcművészek és meditációs mesterek oktatnak. A Chi Kung kifejezés szó szerint azt jelenti, hogy a légzéssel folytatott gyakorlatozás, ami magában foglalhat bármilyen gyakorlatot, ahol a test energiával való telítésére légzést alkalmaznak. A fizikális légzés életre kelti a finom lélegzetként is értelmezett Chit, ami fokozott testi és tudati erőt vált ki.