Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443

Így gurul a kínai holdjáró a Hold felszínén, ahol már növényi magokat is csíráztatnak

$
0
0

A kínai űrügynökség egy újabb bepillantást tett lehetővé a világ számára arról, hogyan is működik a Chang'e 4 robotszonda a Holdon, miután elsőként landolt ember alkotta jármű a Föld égi kísérőjének felfedezetlen távoli oldalán.

A nyilvánosságra hozott felvételen a holdjáró látható, ahogy lassan halad a Hold szürkés felszínén, és mély sávokat hagy a regolitban. Ezután a jármű a négy kis kerekén forog, hogy megmutassa a kínai nemzeti zászlót a landoló egység kamerája számára.

A Chang'e 4, melyet a kínai Hold istennőről neveztek el, január 3-án szállt le a Von Karman kráterben a Déli-sark-Aitken medencében. A szonda már számos lélegzetelállító képet küldött a Hold sötét oldaláról, mely sokáig zavarba ejtette a tudósokat.

A Hold túlsó oldala viszonylag felderítetlen volt, mert a Földről nézve mindig takarásban van, és így a rádiófrekvenciáktól is védett. De Kína megoldotta ezt a problémát, amikor egy átjátszó műholdat indított a múlt évben, hogy folyamatos kapcsolatot biztosítson a Chang'e 4-el.

A holdjáró küldetése nem csak a lenyűgöző képek küldéséről szól; több kísérletet is terveznek elvégezni, beleértve a növények kis gravitációs környezetben való növekedésének tesztelését, és a Hold pólusainak feltárását víz és egyéb erőforrások után kutatva. (1)


A kínai űrügynökség ma arról is beszámolt, hogy a Chang'e-4 szonda sikeresen csíráztatott magokat a Hold sötét oldalán egy miniatűr, mesterséges bioszférában, ami reményt nyújt arra, hogy egy fenntartható, hosszú távú emberes űrutazás esetén növényeket lehet majd termeszteni a jövőben.

Az útra az űrszonda magával vitt gyapot, repce, lúdfű magokat és burgonyát, valamint muslica petéket és élesztőt mesterséges, nyugalmi állapotban egy 17 centiméter magas tartályban levegővel, vízzel és talajjal.

Azért választották ezeket a növényeket, mert kicsik, de szívósak, amelyek szűk, ellenséges környezetben is képesek növekedni.


A magok csak akkor kezdtek csírázni, amikor a földi irányítás utasítást adott a szondának, hogy kezdje meg a hidratálást, és a gyapot mag lett az első, amely a Holdon kikelt (növényeket természetesen a Nemzetközi Űrállomáson is termesztettek).

A gyapot magok csíráztak ki elsőként, de a repce és a burgonya is csírázásnak indult, mondta a misszió szóvivője egy keddi sajtótájékoztatón.

A növények egy lezárt konténerben vannak elhelyezve a leszálló egység fedélzetén, ami gyakorlatilag egy bioszféra (mesterséges, önfenntartó környezet), amely a kínai kormány reményei szerint a nagyszabású projektek korai előfutára lesz, melyek során élelmet és ruházatot biztosítanak az űrhajósok számára, miközben fenntartható módon utaznak az űrben. (2)

(1) - https://www.rt.com/news/448807-china-chang
(2) - https://www.scmp.com/news/china/science/art

Viewing all articles
Browse latest Browse all 10443


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>