Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) éppen távozó vezérkari főnöke elárulta az izraeli hadsereg gyengén őrzött titkát, hogy a Bassár el-Aszad elnök kormánya ellen harcoló szíriai lázadókat fegyverekkel látta el "önvédelmi" céllal.
Gadi Eisenkot, aki az utóbbi három évben az IDF vezérkari főnöke volt, egy búcsú interjúban elmondta a Sunday Times-nak, hogy Izrael közvetlenül is részt vett a szíriai konfliktusban a lázadók oldalán, amit Tel Aviv korábban vonakodott beismerni. (1)
A hadseregből visszavonuló tábornok azt mondta, hogy Izrael a lázadókat könnyű fegyverekkel látta el "önvédelem" céljából.
Míg a szíriai lázadók és az izraeli parancsnokok közötti közvetlen kapcsolatokat hivatalosan először tárták fel, a fegyveres harcosok és az izraeli kormány közötti szoros katonai kapcsolatokról szóló hírek évek óta keringenek.
A Foreign Policy magazin szeptemberben számolt be arról, hogy Izrael fegyvereket szállított és pénzt adott legalább 12 lázadó csoportnak Dél-Szíriában. A megállapodás szerint az izraeli tisztviselők emellett 75 dolláros havi személyi juttatást adtak a lázadó harcosok számára, a vezetők által a fekete piacon fegyverek beszerzésére kapott pénzeszközök mellett.
Cserébe a lázadóktól elvárták, hogy elrettentsék a Hezbollah és Irán katonáit az Izrael által megszállt Golán-fennsíktól.
A rendszer a "Jó Szomszéd Művelet" keretében működött, amely hivatalosan 2016. júniusában indult. E kötelezettségvállaláson belül Izrael nyíltan segítette a lázadókat, de azt állította, hogy a segítségnyújtás szigorúan humanitárius volt. Izrael emellett egészségügyi kezelést nyújtott a sebesült szíriai lázadóknak és családjaiknak a kórházakban, mintegy 1524 tonna ételt, 250 tonna ruhát, 947520 liter üzemanyagot, valamint hatalmas mennyiségű orvosi ellátást biztosított.
Az utóbbi időben azonban Izrael erőteljesen tagadta, hogy ezen túl bármiben is érintett lenne. A Jerusalem Post szeptemberi jelentése szrint az IDF megerősítette, hogy könnyű fegyvereket adott a szíriai lázadóknak, amit azonnal eltávolítottak az újság honlapjáról. Az újság akkor azt mondta, hogy a hadsereg cenzora arra kényszerítette őket, hogy vegyék le a cikket, állítólag "biztonsági okokból."
Novemberben Gershon Hacohen tábornok, az IDF egykori vezető parancsnoka elárulta, hogy Moshe Ya'alon volt védelmi miniszter személyesen találkozott egy csoport szíriai lázadóval anélkül, hogy meghatározta volna az időpontot. Ya'alon 2013-tól 2016. májusáig volt Izrael védelmi főnöke.
Úgy tűnik, hogy az izraeli hadsereg végül elkezdte felfedni a szíriai konfliktusban való részvételének körét, amelyet korábban titokban tartottak. A New York Times-nak adott egyik interjúban Eisenkot elismerte, hogy Izrael nagyszabású bombázási kampányt folytatott, amelynek célja az iráni katonai befolyás visszaszorítása a régióban. (2)
Egyedül 2018-ban az IDF 2000 bombát dobott Szíriában az állítólagos iráni célpontokra. A bevetések a szomszédos ország területén "szinte napi eseményekké" váltak, miután Benjamin Netanjahu kormánya zöld utat adott a művelet kiterjesztésére 2017. januárjában, a nyugállományba vonuló tábornok szerint. (3)
(1) - https://www.thetimes.co.uk/article/pummel
(2) - https://www.nytimes.com/2019/01/11/opin
(3) - https://www.rt.com/news/448818-israel-ar