Az orosz állami nukleáris vállalat, a Roszatom segíti Japánt a megrongálódott fukusimai atomerőmű kezelésében, és a vállalat vezérigazgatója, Alekszej Lihacsev szerint részt vesz a nukleáris ellenőrzési tervben.
"Részt veszünk a japán nukleáris baleset-kezelési terv végrehajtásában a fukusimai atomerőműben. Két pályázatot nyertünk és folytatjuk," - mondta Likacsev.
2017. szeptemberében a Roszatom első vezérigazgató-helyettese, Kirill Komarov elmondta, hogy a Roszatom segítséget nyújtott japán partnereinek a fukusimai atomerőmű megtisztításához és más nem biztonságos atomerőművek leszereléséhez.
Ezt követte Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentése arról, hogy Oroszország és Japán közös erőfeszítéseket fog tenni a baleset utáni tisztítás érdekében.
A tönkrement fukusimai reaktorok leszerelése több évtizedig is eltarthat, és 200 milliárd dollárba kerülhet. Japán azt tervezi, hogy a 45 fukusimai típusú reaktorból 16-ot újraindít, míg a többieket végleg leállítja. Az országban a nukleáris energia részesedését a 2011-es 29 százalékról 2030-ra 21-22 százalékra kívánják csökkenteni.
A fukusimai atomerőmű baleset 2011. márciusában következett be, amikor egy 9,0-es erősségű földrengés által kiváltott hatalmas szökőár túlterhelte a reaktor hűtőrendszereit a Fukushima Daiichi erőműben, Japán északkeleti részén.
Ez okozta a reaktor leolvadást, melynek következtében sugárzás került a környezetbe az 1986-os csernobili katasztrófa óta történt legsúlyosabb baleset során. (1)
(1) - https://rossaprimavera.ru/news/a9bd3637