Rowan Minkley és Robert Nicoll londoni székhelyű tervezők a burgonya héját használják, hogy környezetbarát alternatívát kínáljanak az egyszer használatos anyagok, például az MDF és a forgácslapok helyett. A termékük a Chip[s] Board nevet kapta.
A sok rövid élettartamú, könnyen eldobható anyag környezeti hatása miatt döntött úgy Minkley és Nicoll, hogy kifejlesztenek egy olyan anyagot, amely ugyanolyan módon eldobva nem jár negatív következményekkel. (1)
Az új anyag biológiailag lebontható a felhasználás után, és az MDF-el ellentétben nem tartalmaz formaldehidet vagy más mérgező gyantákat és vegyszereket.
Miközben az MDF egy hasznos anyag, káros a környezetre is, mivel az Egyesült Királyság bútorszektora évente 140000 tonna MDF-et ártalmatlanít vagy éget el, mivel nem képes újrahasznosítani.
A tervezők úgy vélik, hogy a körkörös gazdaságnak kiindulópontnak kell lennie az új termékek és anyagok tervezésekor.
Az anyag hulladékok kérdését az élelmiszer pazarlás problémájával akarták ötvözni, melynek eredményeként az összes megtermelt élelmiszer egyharmada a kukában végzi. Az eredmény egy fenntartható, fát helyettesítő anyag, amelyet az ipari élelmiszer feldolgozás során keletkező burgonya héjából készítenek.
A találmányt nemrég jelentette be a Royal Academy of Engineering Enterprise Hub, mint az Egyesült Királyság "legígéretesebb fiatal mérnöki vállalkozása," amelynek célja, hogy ösztönözze a fiatalokat arra, hogy saját mérnöki vállalkozásba kezdjenek.
Miután összegyűjtik a gyártóktól, a nyers burgonyahéjat különböző finomítási eljárásoknak vetik alá, hogy létrehozzanak egy kötőanyagot, amely összetartja a rostokat, amely krumpli héjból, bambuszból, újrahasznosított fából vagy sör komlóból áll.
Ezután ezt az anyagot úgy alakítják, hogy a kompozitot egy robusztus lemezzé préselik, amely egy sor termékké alakítható, például bútorok és építőanyagok készíthetők belőle.
Amint elérték az élettartamuk végét, ezeket a termékeket ipari komposztba lehet küldeni, hogy biológiai lebomlás során műtrágya legyen belőlük, vagy abban a gazdaságban lehet felhasználni, ahonnan eredetileg származnak.
Minkley és Nicoll jelenleg szabadalmat nyújtottak be a gyártási folyamatra, ezért nem tudnak sok részletet közzétenni az anyag készítéséről.
Ugyanakkor elmondták, hogy a formázási és préselési folyamatok ugyanazokat a körülményeket követik, mint az MDF gyártása során, kivéve azt, hogy a toxikus formaldehid alapú gyantákat a hulladékból származó biológiailag lebontható kötőanyagokkal helyettesítik.
A tervezők más fenntartható anyagokat is fejlesztenek, melynek során a bioműanyagokra összpontosítanak, amelyek iránt már eddig is jelentős érdeklődést mutatott a divatipar. (2)
(1) - https://www.chipsboard.com/
(2) - https://www.dezeen.com/2018/12/12/rowan