Az EU szabályozói egy olyan értékelés alapján döntöttek a Monsanto glifozát alapú gyomirtója engedélyének megújításáról, amelynek nagy részét az agrár-vegyipari óriás saját jelentéseiből plagizálták, az Európai Parlament többoldalú képviselőcsoportjának beszámolója szerint.
Az európai parlamenti képviselők azt követően adtak megbízást a vizsgálatra, hogy a Guardian arról számolt be, hogy a Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (BfR) a Monsanto tanulmányaiból egyszerűen kimásolta és beillesztette annak részeit a gyomirtóról készült saját biztonsági értékelésébe. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ezt követően erre alapozta azt az ajánlását, hogy a glifozát ezen jelentés alapján biztonságos. (1)
A vizsgálat eredményeit csak néhány órával a növényvédő szerek jóváhagyásának szigorításáról szóló parlamenti szavazás előtt tették közzé. A pártközi jelentés azt mondja, hogy a BfR a független értékelés "szándékos látszatát" keltette, de valójában "csak az iparági pályázók értékelésének visszhangja".
Molly Scott Cato zöld EP képviselő szerint a plagizálás mértéke "rendkívül aggasztó". A tanulmány megállapította, hogy a fejezetek több mint 50 százalékát plagizálták, köztük teljes szöveges oldalakat is. (2)
A Bayer ellen, amely tavaly 63 milliárd dollárért vásárolta meg a Monsantót, jelenleg több mint 9300 pert nyújtottak be olyan emberek, akik azt állítják, hogy a vállalat glifozát tartalmú gyomirtói okozták a rákos megbetegedésüket. Az Egészségügyi Világszervezet a glifozátot valószínűsíthetően rákkeltő anyagnak minősítette az emberre nézve.
A cég további bánatára egy francia bíróság kedden úgy döntött, hogy visszavonja a RoundUp Pro 360, egy glifozátot tartalmazó Monsanto gyomirtó termék forgalomba hozatali engedélyét. A dokumentumok szerint Lyon regionális bírósága úgy döntött, hogy megszünteti a termék forgalomba hozatali engedélyét, mondván, hogy az ANSES francia környezetvédelmi ügynökség által 2017-ben kiadott jóváhagyás nem vette figyelembe a lehetséges egészségügyi kockázatokat.
A bíróság azt mondta, hogy a "tudományos tanulmányok és állatkísérletek" kimutatták, hogy a RoundUp Pro 360 "potenciálisan rákkeltő termék az emberek számára, azt feltételezve, hogy mérgező az emberi szaporodásra és a vízi szervezetekre nézve." Emmanuel Macron francia elnök korábban ígéretet tett arra, hogy a glifozátot 2021-ig teljes egészében betiltják Franciaországban.
A Bayer megvédte a terméket, azonban más szabályozási döntésekre hivatkozva, amelyek szerint a glifozát biztonságosnak bizonyult, és a vállalat az Egyesült Államokban fellebbezett azon bírósági döntés ellen, amely 78 millió dolláros kártérítést ítélt meg egy kaliforniai felperesnek.
2018-ban két tanulmány is kimutatta, hogy a legtöbbet értékesített növényvédő szer megtalálható az emberek és az állatok számára készülő élelmiszerekben. A Cornell Egyetem kutatói a vizsgált 18 kutya- és macskaeledel márkában megtalálták az anyagot, köztük egy GMO-mentesnek minősített termékben is.
Egy másik tanulmány a glifozátot kimutatta az összes zabból készült gabonapehelyben és a vizsgált élelmiszerekben. A Quaker egyik zabpelyhében például közel 18-szor annyi glifozátot találtak, mint az elfogadható érték.
A glifozátot szabadalmaztatták, és több tucat más vállalat is forgalmazza a világon. (3)
(1) - http://mollymep.org.uk/2019/01/15/glyphosate
(2) - https://www.greens-efa.eu/files/doc/docs/298ff
(3) - https://www.rt.com/news/448895-monsanto-gl