Amikor a fenyegett és veszélyeztetett fajokra gondolunk, olyan jellegzetes állatok jutnak az eszünkbe, mint a tigrisek és az óriáspandák. Ám az éghajlatváltozás már a reggeli italunkra is hatással van.
Az arabica, a világ kedvenc kávéjának vadon élő rokona felkerült a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) veszélyeztetett fajokat tartalmazó vörös listájára. Az Angol Királyi Botanikus Kert, a Kew tudósai által végzett tanulmány szerint a vadon élő kávéfajok 60 százalékát a kipusztulás veszélye fenyegeti. Hogy kik a bűnösök? Az éghajlatváltozás, az erdőirtás, a kártevők és a kórokozó gombák.
A Kew tudósai az afrikai erdőkben és Madagaszkár szigetén folytatták kutatásukat. Számítógépes modelljeik szerint a század végére az éghajlatváltozás 60%-kal csökkentheti az etióp kávétermelésre használt területet.
Etiópia Afrika legnagyobb kávé exportőre, az éves exportérték 1 milliárd dollár, és az arabica kávé szülőhelye. A vadon élő arabica kávé létfontosságú vetőmagállományt biztosít a kávétermelők számára.
Ez rossz hír a kávé szerelmeseinek, a több milliárd dolláros kávéiparnak és a gazdálkodóknak, akik a terménytől függnek.
"A kihalás által fenyegetett kávéfajok között vannak azok, amelyek potenciálisan felhasználhatók a jövő kávéinak termesztésére és fejlesztésére, beleértve azokat is, amelyek ellenállnak a betegségnek, és képesek ellenállni az éghajlati viszonyok romlásának is," - mondta Aaron Davis, a Kew kávé kutatási vezetője . "A vad kávé források felhasználása és fejlesztése kulcsfontosságú lehet a kávéágazat hosszú távú fenntarthatóságában."
A Kew-tanulmány az első elkészült IUCN felmérés a kávé kihalás kockázatának elemzésére. "Az összes kihalás által fenyegetett kávéfajok között a 60 százalék rendkívül magas, különösen akkor, ha ezt összehasonlítjuk a növényekkel kapcsolatos 22 százalékos globális becsléssel," - mondta Eimear Nic Lughadha, a Kew növény értékelési csoportjának vezető kutatója.
"A vizsgált kávéfajok közül néhányat már több mint 100 éve nem láttak a vadonban, és lehetséges, hogy egyesek már ki is haltak. Reméljük, hogy ez az új adat rávilágít azokra a fajokra, amelyeket a kávétermelő ágazat fenntarthatósága szempontjából kiemelten kell kezelni, hogy megfelelő lépéseket tegyenek a jövőjük biztosítása érdekében." (1)
(1) - https://www.kew.org/about-our-organisation/