A venezuelai válság az elmúlt héten a megválasztott vezető Nicolas Maduro elleni amerikai provokatív beavatkozás után felgyorsult, de a nemzetbiztonsági tanácsadó, John Bolton őszinte beismerése elkerülte a média figyelmét, aki bevallotta, hogy mindez az olajról szól.
Trump legfőbb tanácsadója, aki már kivívta magának a legbuzgóbb héja címet az adminisztrációban elismerte, hogy Washington erős várakozásokkal tekint a politikai eredményekre Caracasban, különösen Venezuela hatalmas kiaknázatlan olajkészlete miatt.
Valójában minden csak azért történik, mert Venezuela rendelkezik a világ legnagyobb bizonyított olajtartalékával.
A Fox Business műsorban Trish Regan-nek Bolton elmondta, hogy az USA "nagyon sokat kockáztat" a venezuelai politikai válságban, kifejezetten az ország olajára és arra a gazdasági előnyre utalva, amit az Egyesült Államok számára nyújthat.
"Nagy különbség lenne az Egyesült Államok számára gazdaságilag, ha az amerikai olajipari vállalatok befektethetnének és kiaknázhatnák Venezuela olajtermelő képességeit," - mondta Bolton.
A Fox Businessben egy másik interjú során Bolton kevésbé volt egyértelmű, amikor azt mondta Stuart Varney műsorvezetőnek, hogy a Madurótól való megszabadulás kiemelkedő fontosságú, mivel "velünk ellenséges országokat" hozott az országba, és eltávolítása egy "potenciálisan nagy előrelépést" jelentene "az üzleti lehetőségekre nézve" a régióban.
Bolton természetesen elismételte a szokásos szöveget is és azt állította, hogy az amerikai beavatkozás célja Venezuela belpolitikájába az "autoriter" vezető eltávolítása és a demokrácia és az emberi jogok védelme, de az olajjal kapcsolatos észrevételei elárulták azt, amit sokan már eddig is mondtak, hogy valójában ez az igazi oka és hajtóereje a Fehér Ház beavatkozásának.
Bolton ahhoz fűződő érdeke, hogy az amerikai gazdaság profitálhasson Venezuela bőséges természeti erőforrásainak kitermeléséből, egyáltalán nem meglepő. Korábban Trump maga is az olajban gazdag országokban történő reszimváltások mellett érvelt szerte a világon, de csak akkor, ha az amerikai vállalatok ebből hasznot húzhatnak.
"Líbia akkor érdekel, ha elvihetjük az olajat. Ha nem vihetjük az olajat, nem érdekel," - mondta a Foxnak 2012-ben egy hónappal az Egyesült Államok által vezetett katasztrofális beavatkozás után, amely Líbiát romba döntötte. "Segítünk, de az olaj 50%-át akarjuk," - mondta egy másik interjúban Líbiáról. Trump a múltban szintén támogatta az Irakkal kapcsolatos "vigyük az olajat" politikát.
Bolton nem az egyetlen, aki bevallotta, hogy az olaj jelenti az elsődleges tényezőt az amerikai fellépés okaként Venezuelában. Marco Rubio floridai republikánus szenátor a múlt héten azt tweetelte, hogy a Venezuelából származó, nagy érdeklődésre számot tartó nyersolaj finomítása már most is "sok munkahelyet" jelent az amerikaiak számára az Öböl-parton.
Annak ellenére, hogy egyértelműen elismerték, hogy az olaj jelenti az elsődleges érdeket Trump és Bolton számára, a venezuelai válságnak ezt az aspektusát többnyire figyelmen kívül hagyta a főáramú média az Egyesült Államokban és Európában, és nem foglalkoztak vele azok az újságírók sem, akik általában ellenségesek Trumppal szemben, és vitathatatlanul elfogadták azt a narratívát, amely szerint a beavatkozás a "demokráciáról" szól.
A múlt héten Trump elismerte a venezuelai ellenzéki politikust, Juan Guaidot, mint az ország ideiglenes elnökét, és Maduro elnökségét "törvénytelennek" nyilvánította, és rezsimváltásra szólított fel. Az Európai Unió, valamint az amerikai szövetségesek a nyugati féltekén gyorsan magukévá tették Trump álláspontját, míg Oroszország, Kína, Törökország és Venezuela szövetségesei Latin-Amerikában élesen bírálták a lépést.
Maduro kormánya azzal vádolta meg az USA-t, hogy megpróbál "puccsot" végrehajtani, és "gazdasági háborút" vívni az ország ellen. (1)
(1) - https://www.rt.com/usa/449982-john-bolton-oil-venezuela/