A kutatók azt állítják, hogy az Australopithecushoz hasonló ősi emberszerű lényekre utaló bizonyítékot fedeztek fel. Még ennél is izgalmasabb azonban, hogy nem Kelet-Afrikában találták, ahogy az várható volt, hanem Németországban. A két felfedezett fog korát 9,7 millió évre datálják - ami ha helyesnek bizonyul, az átírhatja az eredetünket, bár vannak komoly kételyek, amelyeket először tisztázni kell. (1)
Ha ezekről a fosszíliákról bebizonyosodik, hogy hasonlítanak a híres két lábon járó Australopithecushoz, amely Kelet-Afrikából származik - és ez egy nagy ha - akkor komolyan mélyreható következményekkel járhat az emberi evolúció történetére nézve.
"Nem akarom túlságosan dramatizálni, de azt feltételezem, hogy el kell kezdenünk újra írni az emberiség történelmét," - mondja Lutz Herbert, a Mainz Természettudományi Múzeum igazgatója a helyi médiának, amikor nyilvánosságra hozta a felfedezést. (2) A leletről szóló tanulmány a ResearchGate című tudományos folyóiratban jelent meg. (3)
"Ez óriási szerencse, de annál nagyobb rejtély," - mondta Herbert.
Ez meglepő eredmény lenne, nem csak azért, mert soha nem volt ehhez hasonló korai emberszabású, mint amilyet Európában találtunk, hanem azért is, mert ha a kormeghatározás helyes, akkor a faj 6 millió évvel előzi meg a híres Lucy-t, akinek maradványaira Etiópiában bukkantak. A csimpánzok és az emberek közötti utolsó közös előd jelenlegi becslés szerint körülbelül 10 és 7 millió év között élhetett, bár egy közelmúltbeli tanulmány szerint ez akár 13 millió évvel ezelőtt is lehetett.
Ha ez a régebbi dátum helyes, akkor ezeknek a emberszerű fogaknak a a kora illeszkedne ehhez. Mégis vannak más tényezők, amelyeket figyelembe kell venni. Csupán az év elején a kutatók bejelentették, hogy úgy vélik, felfedeztek egy olyan fosszilis bizonyítékot, amely a csimpánzok és az emberek közötti legutolsó közös elődtől származik, melyet figyelembe véve az elágazást körülbelül 7,2 millió évvel ezelőttre becsülik. (4)
http
Ami még érdekesebbé teszi ezt a forgatókönyvet az az, hogy ezeket a fosszíliákat Kelet-Európában fedezték fel. Ez jól illeszkedik a közelmúltbeli németországi kormeghatározási eredményhez, kivéve akkor, ha nem emberszabású az eredetük. Nem szokatlan, hogy bizonyítékot találnak főemlősökre Európa-szerte, és a szerzők megjegyzik, hogy míg az újonnan felfedezett fogak mérete és formája a az Australopithecus fajoknál ismertekre hasonlít, azok lehetnek nőstény csimpánzoké is.
Ha ez a helyzet, akkor a 9,7 millió éves fogak egyszerűen egy ismeretlen majomfajhoz tartoznak, amely az ősi német erdőkben élt. Természetesen az is kiderülhet, hogy a kutatóknak valóban helyes a kezdeti feltételezésük, és ez a felfedezés teljesen újraírja mindazt, amit az emberi evolúcióról tudunk.
(1) - http://www.dw.com/en/archaeology-fossil-teeth-discovery-in-germany-could-re-write-human
(2) - https://merkurist.de/mainz/evolution-sensationsfund-in-mainz-praesentiert_7q6
(3) - https://www.researchgate.net/publication/320518472_A_new_great_ape_with_startling_rese
(4) - http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0177347