Egy archeológus készítette el az ókori Róma 1:250 méretarányú modelljét, amely az egykori várost mutatja akkori dicsőségében. A Plastico di Roma Imperiale néven ismert gipszmodellt Mussolini megbízásából kezdte elkészíteni 1933-ban, és Rómát ábrázolja I. Constantinus idejében a 4. században. Most a Római Civilizáció Múzeumában található, amely az 1930-as években nyílt meg az ősi Róma történelmének bemutatására.
A gipszmodell egy olyan remekmű, amelyet az író és régész Italo Gismondi készített, aki egész életében ezen dolgozott. A méretarányos modell kezdeti része, amely részben Rodolfo Lanciani 1901-es Forma Urbis térképén alapult, egy nagyszabású kiállításra készült, amely Augustus halálának 2000. évfordulóját ünnepelte. Az 1950-es években a Római Civilizáció Múzeumában volt kiállítva, melyet Gismondi egészen 1971-ig tovább bővített.
Jelenleg ez a modell tekinthető az egyik legfontosabb referenciának, hogy hogyan nézett ki az ősi Róma, melynek létrehozásához Gismondi pontos térképeket használt olyan ismert műemlékekről, mint a Pantheon és a Colosseum.
A lakóházakat valamint más, régészeti maradványok nélküli helyszíneket az ősi építményekre jellemző struktúrájú modellekkel mutatta be. Ironikus módon, bár Mussolini adta a megbízást a modell elkészítésére, a referenciák hiánya valójában neki köszönhető, mivel ő rendelte el rengeteg ősi római ház lerombolását, hogy nagy utakat, például a Via dei Fori Imperiali-t megépítsék, amely a Colosseumhoz vezet.
"A modell a fasiszta modernizmusnak egy látszólagos birodalmi eredetet adott," - írja Victor Plahte Tschudi, az Oslo-i Építészeti Iskola építészettörténeti professzora. "Továbbá legitimálta, sőt ihlette a rezsim várostervezési politikáját és brutális felújítását, hogy túlszárnyalják Róma ősi műemlékeit." (1)
Bármi is volt a propaganda kezdeti célja, a Plastico továbbra is vonzza az iskolás gyerekeket és turistákat, akik oktatási eszközként használják annak elképzelésére, hogy az ókori romokat hogyan látnánk ma, ha beleillesztenénk a nagyobb városi tájba. A Plastico óriási kiterjedése és részletei, amely 16x16 méteres, szintén hasznos volt a filmkészítők, köztük Ridley Scott számára, akinek a modellről készült néhány felvételét a Gladiátor című 2000-es filmjében láthattuk.
(1) - http://jsah.ucpress.edu/content/71/3/386