A Roszatom egyik leányvállalata bejelentette, hogy kifejlesztettek és sikeresen teszteltek egy "örökös reaktort", amely képes Oroszország legmodernebb nukleáris tengeralattjáróinak teljes élettartama alatt energiát biztosítani anélkül, hogy üzemanyaggal kellene őket feltölteni.
Az új nukleáris reaktorok képesek lesznek a következő generációs tengeralattjárók teljes életciklusa alatt működni, hozta nyilvánosságra az Afrikantov Tervező Iroda, a Roszatom leányvállalata éves jelentésében. (1) A tervezők azt mondják, hogy a vállalat frissítette és tesztelte az úgynevezett "aktív zóna" legújabb változatát - minden reaktor szívét -, amely lehetővé teszi, hogy több energiát termeljen, mint elődei.
Annak ellenére, hogy rendkívül hatékony a megtermelt energia tekintetében, a tengeralattjárókba szerelt atomreaktorokat néhány évnyi üzemelést követően nukleáris üzemanyaggal kell feltölteni. Általában a tankolás hosszú és költséges eljárást jelent, amely magában foglalja a kimerült nukleáris üzemanyag cseréjét, valamint az egész hajó javítását, felújítását és esetenként modernizálását.
Most, hogy az új találmány bevezetésre kerül, az orosz tengeralattjáróknak többé nem kell tankolniuk és reaktor átalakítást végezniük. Vlagyimir Popov, az északi flotta korábbi parancsnoka szerint az "örök reaktor" a haditengerészet képességeinek gyors növekedését fogja eredményezni.
Elmondta, hogy a nukleáris tankolást a haditengerészet "első számú műveletének" nevezik, amely több mint egy hónapig tart. Ez alatt az idő alatt a hajó - atomenergiával működő tengeralattjáró vagy hadihajó - gyakorlatilag nem képes harcoló egységként működni és nem tud kihajózni.
Oroszország az elmúlt néhány hónapban mutatta be a nukleáris vonatkozású újításait. Korábban Vlagyimir Putyin elnök egy szinte korlátlan hatótávolságú stratégiai cirkáló rakétáról is beszélt.
[post_ads_2]
Putyin szerint ez egy rendkívül hatékony miniatürizált, fedélzeti nukleáris reaktor miatt jöhetett létre, amely a lövedéket hajtja. Egy ilyen rakéta elég alacsonyan képes repülni ahhoz, hogy elkerülje a korai felismerést, megváltoztathatja az útvonalát annak érdekében, hogy ne találkozzon az ellenséges rakétavédelmi eszközökkel az útja során, és úgy manőverezhet, hogy kivédje a rakétaelhárító rendszereket.
Azt is elmondta, hogy a nukleáris reaktorok miniatürizálása felgyorsítja más fejlett fegyverrendszerek kialakítását, melyek között egy nagy teljesítményű víz alatti drón is megtalálható. A drón állítólag olyan mélyre merülhet, és olyan sebességgel haladhat az óceánokban, amely többszöröse egy tengeralattjárónak, egy modern torpedónak, vagy akár egy felszíni hajónak.
Oroszország 2017 decemberében fejezte be a tengeri atomreaktor tesztelését. A reaktor "100-szor kisebb", mint a nukleáris meghajtású tengeralattjáróké, és több energiát termel, mondta Putyin. A csúcsteljesítményét pedig 200-szor gyorsabban éri el, mint egy hagyományos atomerőmű. (2)
(1) - http://www.okbm.nnov.ru/images/stories/investor/report2017
(2) - https://www.rt.com/news/435319-russia-perpetual-reactor-sub