Quantcast
Channel: Új Világtudat | Az Élet Más Szemmel
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455

A rendőrség Chicagóban "Prekrimen" algoritmust használ, ami bűnözőként tekint ártatlan polgárokra

$
0
0
A közelmúltban számoltak be arról, hogy a chicagói rendőrség egy olyan új orwelli programot valósított meg, amely ártatlan polgárokat vesz célba olyan mutatók alapján, amivel esetleg egy olyan személy rendelkezik, aki potenciális bűncselekmény elkövetőjévé válhat.

A "Különvélemény" című disztópikus filmhez hasonlóan egy komplex számítógépes algoritmus követ és katalogizál minden polgárt a városban, és privát adatokat használ valamennyi emberről annak meghatározására, hogy lehetnek-e vagy sem potenciális bűnözők.

Amint a program egy ártatlan civilt fenyegetésként címkézett, értesítik őt, hogy potenciális bűnözőként lett megjelölve, és rendőri felügyelet alá kerültek.

Ezt a nyugtalanító programot nagy csendben vezették be már három éve, és ezen időszak alatt a kormány ügynökei több mint 1300 ártatlan otthonába látogattak el, akik nagy számban szerepelnek a listán, hogy tájékoztassák őket arról, hogy potenciális bűnözőnek tekintik őket. A New York Times szerint Eddie Johnson rendőrfőkapitány azt mondta, hogy az idén már legalább 1000 embert értesítettek. (1)

"A megfelelő személyeket vesszük célba. Csak arra van szükségünk, hogy a bírósági partnereink és az állami törvényhozók felelősségre vonhassák ezeket az embereket," - állította Johnson.

Az aktivisták és a polgári szabadságjogok szószólói azonban nincsenek erről meggyőződve.

Karen Sheley, az Illinois Amerikai Polgárjogi Unió rendőrségi gyakorlat programjának igazgatója rámutatott arra, hogy ezeket az ártatlan embereket olyan kritériumok alapján jelölik meg, melyek soha nem kerülnek nyilvánosságra.

"Ez aggaszt bennünket. Van egy polgári adatbázis, mely ismeretlen tényezőkre épül, és nincs mód az emberek számára, hogy megtámadják ezt a listát. Először is, hogyan kerül fel valaki a listára? Úgy gondoljuk, hogy veszélyes kiemelni valakit titkosrendőrségi információk alapján," - mondta Sheley.

A jelenlegi program állítólag csak azokat veszi célba, akik esetében úgy tűnik, hogy magas a kockázata, hogy részt vesznek egy lövöldözésben. Ugyanakkor azt is fontos kiemelni, hogy a legtöbb törvény, különösen a rosszak, ráadásul nem az élet vagy tulajdon elleni elsődleges jogsértésre koncentrálnak, hanem helyette a másodlagos cselekményekre, melyekre okozati tényezőként tekintenek az ilyen jogsértések esetében.

Határozottan törvénytelennek kell tekinteni az emberek vagy a tulajdonuk ellen elkövetett sérelmeket, de a legtöbb modern társadalomban egy látszólagos kísérletként, hogy megelőző intézkedéseket hozzanak, törvényen kívül helyezték azon tevékenységeket, amelyek előfutárai lehetnek egy tényleges bűncselekménynek.

Egyesek erre a koncepcióra "prekrimen"-ként utalnak. Az elképzelés az, hogy meg kell büntetni az embereket, ha bizonyos szempontból valaki más számára kényelmetlenül viselkedtek még akkor is, ha nem ártottak senkinek.

Az ilyen típusú törvények közé tartoznak: az összes kábítószer törvény, minden lőfegyver törvény, biztonsági öv törvény, szellemi tulajdon és más áldozat nélküli, nem erőszakos bűncselekmény, ahol senki sem sérül meg, és semmilyen tulajdont nem lopnak el vagy rongálnak meg.

Azt mondják, hogy a drogok azért illegálisak, mert használatuk tényleges bűncselekményhez vezethet. A fegyvereket erősen korlátozzák, mert valaki megsérülhet. Biztonsági öv törvényeket szabnak ki, mert valaki megsérülhet. És bevezették a szellemi tulajdont, mert valaki elveszítheti a befektetését. Az érvek ezen törvények mellett mind eltúlzottak vagy egyszerűen szólva rosszak, de a félelmet a jövőbeli bűncselekménytől mindig arra használják, hogy igazolják a rossz törvényeket, melyek nem az igazságon vagy jóvátételen alapulnak.

Az egész igazságszolgáltatási rendszerünk erre a képtelenségre épül, ami azokat az embereket üldözi, akik nem ártottak senkinek vagy semminek, csak mert tetteik látszólag azt jelzik, hogy valami veszélyes dolgot fognak tenni a jövőben. Azzal kezdve, hogy olyan személyeket vesznek célba még azelőtt, hogy bármit is elkövettek volna, egy lépéssel közelebb hozza a "prekrimen"ötletét, mely az orwelli megfigyelés új korszakát vezeti be.


(1) - http://www.nytimes.com/2016/05/24/us/armed-with-data-chicago-police-try-to-predict-who

The Free Thought Project


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10455


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>